| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S | |
| Lense Type | Nikkor Zoom | |
| Lense Mount | Lens Cap | |
| Water Resistant | Dust Resistance | |
| Zoom Type | Nikkor Zoom Lense Type | |
| Max Focal Length | Minimum Focus Distance 4.6 ft | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S |
|---|---|
| Model | Nikon 70-200mm f/2.8G ED VR II AF-S |
| Price | Tk 151,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | Focal Length Range 70 - 200 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | Maximum Aperture f/ 2.8 |
| Lens Construction | LF-1 Rear Lens Cap |
| Diagonal Angle of View | 70 -200 mm |
| Focusing Distance | Minimum Focus Distance- 4.6 ft.(1.4 m) |
| Filter Size | 70-200mm |
| Zoom Type | Nikkor Zoom Lens |
| Compatible Format | Full-Frame |
| Min. focal length | 70 to 200mm |
| Focus Adjustment | Minimum Focus Distance 4.6 ft |
| Stable For | No Resistant |
| Weight | 3.3 lb / 1480 g |
| Warranty | 1-Year International Warranty plus 4-Year USA Extension |
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.3 megapixel
Video: MOV,MPEG-4 type
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 70-200mm f/2.8L IS III USM LENS
Lense Type: Telephoto Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: L-series Telephoto Zoom Lens
Max Focal Length: Length 70 to 200mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II
Lense Type: Standard Type
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Prime Zoom
Max Focal Length: Length 100-400mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 16-35mm f/2.8L III USM
Lense Type: Wide-angle
Lense Mount: Canon Mount
Zoom Type: Zoom type
Max Focal Length: 1.38 in Length
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: 70-200mm f/2.8G ED VR II
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 200mm length
View Details →
Camera type: DSLR Camera
Megapixel: 24.3 Megapixel
Video: MPEG-4, H.264, MOV
Connectivity: HDMI, Microphone, USB, Wi-Fi
Sensor type: CMOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →